Příběh firmy začal těsně po sametové revoluci. Šest společníků, mezi kterými byl i generální ředitel doc. Vladimír Velebný, se pustilo do podnikání v biotechnologiích. V té době však neměla k dispozici takové vybavení tak jako dnes – musela si vystačit s mnohem menšími prostory a obyčejným kuchyňským robotem. Nyní firma sídlí v areálu bývalé mlékárny na úpatí Orlických hor, kde v klidném a tichém prostředí pracuje téměř 250 zaměstnanců, mezi kterými jsou i výzkumníci z Řecka či Mexika.
Vědci tu mají vynikající podmínky pro bádání a vybavení laboratoří patří ke špičce ve světě. Majitel a zároveň ředitel firmy je původně vědec, a tak je logické, že hlavním cílem firmy je věnovat se vědě a vzdělávání. Contipro úzce spolupracuje s univerzitami a dokonce se chystá v příštím roce otevřít základní školu.
Kromě své práce se zdejší vědci věnují návštěvám studentů středních i vysokých škol, které seznamují s prací na výrobě kyseliny hyaluronové. Naše přítomnost v laboratoři je tedy absolutně nevyvedla z míry. Způsobem celkem srozumitelným pro naprosté laiky nám vysvětlili, jak probíhá proces výroby kyseliny hyaluronové, a také nám ukázali, jak vypadá.
Na to, jak moc se o ní dnes mluví, byste možná čekali, málem elixír mládí – to my také! Trochu nás překvapilo, že bílý prášek po smíchání s vodou vypadá tak trochu jako pověstné amarouny, akorát je průhledný. O nic méně překvapivé je i to, jak se vlastně vyrábí.
Na počátku totiž stojí bakterie, která způsobuje u koní onemocnění podobné lidské angíně. Nejspíš na nás bylo vidět zděšení, takže nás rychle uklidnili s tím, že bakterie, kterou používají, je naprosto neškodná nejen pro lidi, ale i pro koně v okolí.
Velká část výrobního procesu nám zůstala utajena hned z několika důvodů – jednak je trochu složitější na vysvětlení a jednak zde panují přísná bezpečnostní pravidla.
Strávili jsme tu milé odpoledne ve společnosti lidí, kteří kolem sebe šíří pozitivní náladu a je na nich znát, že je jejich práce opravdu baví. Jen tu kyselinu hyaluronovou jsme si s sebou nakonec neodvezli…